• Phone
    Telefon

    +48 605 480 560

  • E-mail
    Adres e-mail

    kontakt@innowatorzywsi.pl

40 lat minęło – zapraszamy na obchody jubileuszu NSZZ SOLIDARNOŚĆ RI Ziemi Łódzkiej

Dodano: 23 wrz 2021

Są daty, o których trzeba pamiętać. 40 lat temu został zarejestrowany Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych „Solidarność” Ziemi Łódzkiej, którego roli dla rozwoju wsi i ochrony praw rolników nie sposób przecenić, zarówno w kontekście historycznym, jak i dziś. Dlatego Stowarzyszenie Innowatorów Wsi z zaangażowaniem włączyło się w organizację obchodów jubileuszu, które odbędą się w Łodzi, 26 września 2021 r.

Z kart historii

Po strajkach rolniczych, do jakich doszło na przełomie 1980 r. i 1981 r., w wyniku rozmów między strajkującymi i komisją rządową w nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie zostało podpisane porozumienie, w którym władze PRL wyraziły zgodę na rejestrację Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W działalność NSZZ RI „Solidarność” mogło być wówczas zaangażowanych nawet 800 tysięcy osób. Związkowcy wywalczyli zatrzymanie zbiorowej kolektywizacji gospodarstw, zagwarantowanie nienaruszalności chłopskiej własności i wolność w obrocie ziemią, zrównanie praw rolników indywidualnych z prawami gospodarstw państwowych, zrównanie praw socjalnych mieszkańców wsi i miast, korzystne zmiany w oświacie na wsi, a także uznanie praw religijnych oraz wydawanie zezwoleń na budowę kościołów i zapewnienie opieki duszpasterskiej w wojsku. Działalność NSZZ RI „Solidarność” została zawieszona 13 grudnia 1981 r., ale związek dalej działał w podziemiu. Ponownie zarejestrowany został w kwietniu 1989 r. od kiedy nieprzerwanie pełni swoją misję reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej oraz interesów zawodowych rolników.

Uroczystości jubileuszowe

Zaplanowane na 26 września obchody przebiegną pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy oraz Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Posła na Sejm Roberta Telusa.