• Phone
  Telefon

  +48 605 480 560

 • E-mail
  Adres e-mail

  kontakt@innowatorzywsi.pl

II Łódzki Festiwal Mleka w lipcu w Sieradzu

Dodano: 20 lut 2023

Niedziela, 9 lipca, to będzie prawdziwe święto branży mleczarskiej. Producenci i przetwórcy  będą mogli zdobyć fachową wiedzę o technologicznych nowinkach, zaprezentować produkty, nawiązać nowe kontakty biznesowe, a nawet porozmawiać o ekspansji na rynki afrykańskie i azjatyckie z zagranicznymi kontrahentami. Dla mieszkańców regionu będzie to możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu wypełnionym kulinarnymi i muzycznymi atrakcjami.

Już dziś zapraszamy wszystkich producentów mleka, przedstawicieli przetwórstwa mleczarskiego, przedsiębiorców i ekspertów działających w branży mleczarskiej, miłośników i praktyków kuchni opartej na przetworach mlecznych, członków Kół Gospodyń Wiejskich, a także całe rodziny do udziału w drugiej edycji „Łódzkiego Festiwalu Mleka”, który odbędzie się 9 lipca, tym razem w Sieradzu, który słynie z tradycji mleczarskich oraz dużej liczby gospodarstw, zajmujących się produkcją mleka.

„Łódzki Festiwal Mleka” to plenerowa impreza nawiązująca do tradycji i historii łódzkiej branży mleczarskiej, organizowana przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi, co roku w innym regionie województwa łódzkiego. Sukces pierwszej edycji pozwala organizatorom spodziewać się udziału co najmniej 20 tysięcy odwiedzających.

Producentom, hodowcom i przetwórcom festiwal umożliwia nawiązywanie kontaktów biznesowych, wymianę doświadczeń i wzajemną inspirację, a także daje dostęp do wiedzy na temat nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań czy źródeł finansowania działalności. W tym roku zaproszone do udziału zostały delegacje przedsiębiorców między innymi z Angoli, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Namibii, Nigerii, Tanzanii, Uzbekistanu, co z kolei otwiera firmom z regionu drogę do ekspansji zagranicznej.

Celem wydarzenia jest integracja i wzmacnianie branży, ale też promowanie mleka i jego przetworów, tak, by przyczynić się do wzrostu ich spożycia. Stąd w programie działania edukacyjne na temat walorów mleka i produktów mlecznych oraz nawiązania do polskich tradycji kulinarnych. A jest się czym pochwalić. Polska jest piątym producentem mleka w Europie i czternastym na świecie. Po Niemczech i Francji, zajmujemy trzecie miejsce wśród krajów UE pod względem pogłowia krów mlecznych. Nowoczesnością, różnorodnością oferty asortymentowej i standardami sanitarnymi polski przemysł mleczarski nie ustępuje zachodnioeuropejskiemu, a liderzy sektora dysponują technologiami na najwyższym światowym poziomie.

Magnesem dla publiczności będą z pewnością nie tylko mleczne smakołyki, ale też gwiazdy estrady: After Party, Roksana Węgiel czy Zakopower.

Program wydarzenia jest obszerny i skierowany do różnych grup odbiorców. Skorzystanie w pełni z festiwalowych atrakcji ułatwi podział przestrzeni na tematyczne sektory. Na blisko 50 tys. m2 powierzchni rozmieszczone zostaną następujące strefy:

 • konferencyjna, znajdująca się w hali namiotowej o powierzchni 400 m2, wyposażona w osobne nagłośnienie, scenę oraz ekran led o powierzchni 16 m2. W tej strefie nastąpi oficjalne otwarcie imprezy, odbędą się panele naukowe oraz dyskusje z ekspertami nad nowymi kierunkami rozwoju produkcji mlecznej;
 • mleczarni, ze stoiskami na których będzie można zapoznać się z ofertą asortymentową łódzkich spółdzielni mleczarskich, spróbować ich produktów i zrobić zakupy;
 • wystawiennicza, strefa o największej powierzchni w której prezentowane będą maszyny i urządzenia, nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa;
 • konkursowa, w której 40 Kół Gospodyń Wiejskich przygotuje dania w oparciu o mleko i jego przetwory pod okiem znanych i cenionych kucharzy. Potrawy te zostaną poddane ocenie, a następnie przekazane do degustacji uczestnikom festiwalu. 10 najlepszych KGW otrzyma cenne nagrody;
 • gastronomiczna, z szerokim wyborem pysznych i świeżych dań oraz dużą liczbą miejsc siedzących;
 • atrakcji dla dzieci, w tym animacje, malowanie twarzy oraz olbrzymie dmuchańce;
 • artystyczno-rozrywkowa, ze sceną główną na której wystąpią Blichowiacy, After Party, Roksana Węgiel oraz Zakopower.

Aktualne informacje na temat wydarzenia można znaleźć na stronie www.festiwalmleka.pl oraz w mediach społecznościowych Stowarzyszenia Innowatorów Wsi.

Poniżej utwór pt. „MLEKOPOZYTYWNY SONG” promujący mleko:

Projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.

Partnerem wydarzenia jest:

Projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.