• Phone
    Telefon

    +48 605 480 560

  • E-mail
    Adres e-mail

    kontakt@innowatorzywsi.pl

Pierwszy Łódzki Festiwal Mleka

Dodano: 16 lip 2022

10 lipca 2022 r. odbył się pierwszy Łódzki Festiwal Mleka. Wydarzenie patronatem honorowym objęli między innymi: Wiceprezes Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Prezes ARiMR Halina Szymańska, Prezes KRUS dr Aleksandra Hadzik,  Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz JM Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr. hab. Michał Jerzy Zasada.

Miejscem wydarzenia były tereny zielone przylegające do Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Jadwigi Dziubińskiej w Zduńskiej Dąbrowie koło Łowicza, instytucji edukacyjnej ważnej i zasłużonej dla rolnictwa w województwie łódzkim, będącej partnerem technicznym festiwalu, reprezentowanej przez dyrektora ZSCKR Stanisława Kosmowskiego.

Festiwal był – zgodnie z naszymi założeniami –  przestrzenią wymiany wiedzy i doświadczeń dla hodowców, producentów i przetwórców z branży mleczarskiej w województwie łódzkim, znajdującej  się w czołówce kraju pod względem ilości produkowanego mleka, liczby mleczarni, które co roku zdobywają szereg nagród za jakość swoich produktów i stosują  innowacyjne formy produkcji. Za organizację festiwalu odpowiadał nasz Zespół ze wsparciem finansowym Funduszu Promocji Mleka.

Organizacja Festiwalu w podziale na strefy pomogła odwiedzającym i uczestnikom skorzystać w pełni z festiwalowych atrakcji. W obszernej strefie wystawienniczej pojawiły się licznie firmy prezentujące maszyny i urządzenia, nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania oraz oferty szkoleniowe i edukacyjne. Zorganizowanych zostało blisko 50 stoisk umożliwiających prezentację osiągnięć producentów wyrobów mleczarskich oraz maszyn i technologii. Zaprezentowany został przekrój łódzkiego mleczarstwa. Ważnym elementem tej strefy były także stoiska Kół Gospodyń Wiejskich prezentujących swój dorobek ( głównie kulinarny) i działalność ważną dla życia społecznego wsi  w sferze tradycji.

W odrębnej, znajdującej się w krytej hali strefie konferencyjnej  odbywały się wykłady na tematy ważne i aktualne dla polskiego rolnictwa. Miały tam miejsce uroczystości związane z  wręczeniem zasłużonym rolnikom i producentom mleka przez wiceministra rolnictwa Krzysztofa Cieciórę odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”. Następnie odbyły się spotkania producentów wyrobów mleczarskich  z przedsiębiorcami i przedstawicielami dyplomacji gospodarczej z krajów europejskich, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Wydarzenie w tej strefie prowadzili dziennikarze pracujący na co dzień w Telewizji Polskiej Magdalena Libiszewska oraz Radosław Bełkot. Strefa konferencyjna była również miejscem wykładów i dyskusji panelowych. Wykład „Wykorzystanie technologii blockchain w łańcuchu żywnościowym” wygłosił dr Sławomir Jarka ( SGGW w Warszawie), wykład o innowacyjnych rozwiązaniach w przemyśle opakowaniowym przedstawili: Karina Zawadzka, Marketing Manager odpowiedzialna za Polskę i kraje nordyckie SIG Combibloc oraz Daniel Rekowski, Kierownik ds. Kluczowych Klientów Polska SIG Combibloc. O nowoczesnych technologiach w produkcji mleka, dobrostanie zwierząt, ich komforcie i klimacie w budynkach oraz hybrydowych systemach zagospodarowania gnojowicy mówił Jarosław Pałatyński ( PW AGRO-MILK), a wykład o modernizacji i rozbudowie obór przedstawił dr inż. Krzysztof Wiśniewski ( SGGW w Warszawie ).  Temat „Rynek mleka – globalne i lokalne wektory zmian” omówił Paweł Wyrzykowski ( Starszy Analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas), a wykład pt. „Uwarunkowania rynkowe w branży mleczarskiej” przedstawił dr inż. Piotr Szajner  (Kierownik Zakładu Rynków Rolnych i Metod Ilościowych Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej -PIB).

Strefa administracyjna przewidziana została dla prezentacji i kontaktów instytucji rządowych i samorządowych zajmujących się rolnictwem i produkcją żywnościową. Stoisko zorganizowane pod pieczą Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi współtworzyły: Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Cieszyło się ono bardzo dużym zainteresowaniem.

W strefie cateringowej i mleczarskiej organizatorzy zapewnili różnorodne atrakcje kulinarne. W działalność tej strefy aktywnie włączyło się także wiele firm uczestniczących w Festiwalu i proponujących na miejscu degustację własnych wyrobów. Punktem kulminacyjnym tej strefy był konkurs z cennymi nagrodami dla kół gospodyń wiejskich na najlepsze dania z wykorzystaniem produktów mlecznych. Jury konkursowe na czele z szefem kuchni Łukaszem Konikiem oraz Prezesem Stowarzyszenia Innowatorów Wsi Marią Łuczak nagrodziło 10 KGW.

Strefa artystyczno-rozrywkowa obejmowała występy znanych polskich artystów estrady, na festiwalowej scenie wystąpili Defis, Dawid Kwiatkowski i Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów. Elementem tej strefy było także  cieszące się  dużym zainteresowaniem stoisko Stowarzyszenia Miłośników Starej Motoryzacji i Maszyn Rolniczych „Retro-Łowiczanka”. Na Festiwalu wystawiono ponad 20 zabytkowych pojazdów, w większości ciągników rolniczych, w tym m.in. Deutz-Fahr z 1938 roku.

Liczny udział publiczności sprawił, że cel marketingowy wydarzenia jakim była promocja mleka i produktów mlecznych wśród szerokiego grona odbiorców, został zrealizowany w 100%. Choć Festiwal był pierwszym tego typu wydarzeniem, od razu stał się ważnym punktem na mapie spotkań dla firm, instytucji i osób związanych z rolnictwem, a także miejscem rozrywki na najwyższym poziomie dla kilkunastu tysięcy odwiedzających. Dla organizatorów i wystawców niewątpliwie ważne było duże zainteresowanie mediów, w tym nadawany na żywo program TVP Łódź „Budzi się ludzi”.

O zainteresowaniu świadczą tytuły prasowe i prezentowane informacje:

http://www.tvp.pl/…/agrobi…/wideo/11072022-1210/60858831

https://lodz.tvp.pl/61209284/rozpoczecie-lodzkiego-festiwalu-mleka
https://lodz.tvp.pl/61228779/bsl-lodzki-festiwal-mleka
https://www.tygodnik-rolniczy.pl/articles/polskie-mleko/odzki-festiwal-mleka-2022-to-strza-w-dziesiatke-foto/

http://www.ierigz.waw.pl/aktualnosci/24902,48,3,0,lodzki-festiwal-mleka.html

https://www.gov.pl/web/arimr/zdunska-dabrowa-lodzki-festiwal-mleka2
https://www.lodzkie.pl/strona-glowna/aktualnosci/zabawa-przy-szklance-mleka
https://mleczarnia.lowicz.pl/aktualnosc/lodzki-festiwal-mleka-za-nami/
https://lowicz24.eu/artykul/zdunska-dabrowa-defis/1328942