• Phone
  Telefon

  +48 605 480 560

 • E-mail
  Adres e-mail

  kontakt@innowatorzywsi.pl

Podsumowanie Konferencji: „Współczesne trendy w uprawie zbóż w Polsce”

Dodano: 02 gru 2023

1 grudnia 2023 r. odbyła się wyjątkowa konferencja poświęcona współczesnym trendom w uprawie zbóż w Polsce. Organizowane przez Stowarzyszenie Innowatorów Wsi wydarzenie zgromadziło liczne grono ekspertów oraz producentów zbóż w Hotelu Pod Wiatrakiem w Warcie.

Konferencję poprowadziła Agnieszka Łuczak, reprezentująca Stowarzyszenie Innowatorów Wsi. Jej zaangażowanie i specjalistyczna wiedza wniosły unikalny charakter wydarzeniu, będąc cennym źródłem informacji dla uczestników.

Agenda Konferencji:

 1. Racjonalne nawożenie zbóż ozimych w okresie wiosennym – gdzie szukać oszczędności?

Wykład poprowadził dr hab. Witold Szczepaniak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Temat ten skupił się na praktycznych aspektach racjonalnego nawożenia zbóż ozimych w okresie wiosennym, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości oszczędności.

 1. Praktyczne aspekty w nawożeniu dolistnym.

Dr hab. Witold Szczepaniak ponownie dzielił się swoją wiedzą, koncentrując się na praktycznych aspektach nawożenia dolistnego. Uczestnicy mieli okazję zgłębić konkretne metody i techniki, które mogą być bezpośrednio stosowane w rolnictwie.

 1. Wykorzystanie substancji biostymulujących w zrównoważonym rolnictwie.

Prelekcję poprowadziła dr hab. Marzena Brodowska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Jej prezentacja skupiła się na innowacyjnych metodach wykorzystania substancji biostymulujących w rolnictwie, z naciskiem na zrównoważony rozwój.

Po pierwszych trzech wykładach uczestnicy mieli okazję do nieformalnej rozmowy, wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów podczas przerwy kawowej.

 1. Czynniki wpływające na poziom plonowania i jakość ziarna.

Wykład poprowadziła prof. dr hab. Grażyna Podolska z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego Puławy. Temat ten skoncentrował się na czynnikach mających wpływ na poziom plonowania i jakość ziarna w uprawie zbóż.

 1. Sytuacja na rynku zbóż w Polsce i na świecie.

Pan Adrian Smalec, Ekspert ds. Agro w Banku BNP Paribas Polska, podzielił się wiedzą na temat aktualnej sytuacji na rynku zbóż zarówno w Polsce, jak i na świecie. Prezentacja ta dostarczyła cennych informacji dla wszystkich zainteresowanych aspektami ekonomicznymi związanymi z uprawą zbóż.

6.  Pokaz Kulinarny Marcina Kociszewskiego: „Zbożowe Smaki”

Po zakończeniu konferencji odbył się wyjątkowy pokaz kulinarny w wykonaniu szefa kuchni Marcina Kociszewskiego. Kucharz przedstawił inspirujące dania przygotowane z wykorzystaniem produktów zbożowych, oferując uczestnikom nie tylko wiedzę, ale także niezapomniane doznania kulinarne.

Jednym z kluczowych punktów konferencji była możliwość uczestnictwa w dyskusji na temat aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi polska branża zbożowa. Uczestnicy mieli okazję dzielić się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem praktycznym oraz wskazywać potencjalne kierunki rozwoju.

Niebagatelnym elementem wydarzenia było również to, że udział w konferencji był całkowicie bezpłatny. Organizatorzy postawili na otwartość i dostępność wiedzy, co przyczyniło się do zróżnicowanego grona uczestników reprezentujących różne dziedziny związane z uprawą zbóż.

Decydującym kryterium uczestnictwa było zgłoszenie się w odpowiednim terminie, ponieważ ilość miejsc była ograniczona. Kolejność zgłoszeń stanowiła klucz do uczestnictwa w tym prestiżowym wydarzeniu, co jeszcze bardziej podkreślało jego ekskluzywny charakter.

Projekt konferencji został sfinansowany z Funduszu Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych, co dowodzi zaangażowania branży w rozwijanie się i promocję innowacji. To także potwierdzenie, że współpraca między sektorem publicznym, a prywatnym jest kluczowa do dalszego rozwoju polskiego rolnictwa.

Podsumowując, konferencja „Współczesne trendy w uprawie zbóż w Polsce” nie tylko dostarczyła uczestnikom wartościowej wiedzy, ale również stworzyła platformę do budowania relacji, wymiany doświadczeń oraz kształtowania przyszłości branży. To wydarzenie, które z pewnością pozostawi trwały ślad w rozwoju polskiego rolnictwa i uprawy zbóż.