• Phone
    Telefon

    +48 605 480 560

  • E-mail
    Adres e-mail

    kontakt@innowatorzywsi.pl

SUKCES DRUGIEJ EDYCJI ŁÓDZKIEGO FESTIWALU MLEKA

Dodano: 12 lip 2023

Ponad 30 tysięcy uczestników zgromadziła druga edycja Łódzkiego Festiwalu Mleka organizowanego przez nasze Stowarzyszenie. Wydarzenie odbyło się 9 lipca w Sieradzu w obecności licznych parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli najważniejszych organizacji i instytucji branżowych, uczelni wyższych, ośrodków badawczych oraz wieloosobowej delegacji reprezentantów krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.

Oficjalne otwarcie uświetniło wręczenie przez wiceministra Ryszarda Bartosika, sekretarza Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, odznak honorowych „Zasłużony dla rolnictwa”.

Nasz festiwal to nie tylko okazja do promocji mleka, ale też ważne spotkanie branżowe, umożliwiające producentom i przetwórcom zdobycie nowych kontaktów i fachowej wiedzy. W festiwalowej strefie wystawienniczej wystawcy zaprezentowali maszyny, urządzenia oraz innowacyjne rozwiązania dla rolnictwa. W czasie konferencji naukowej wystąpili przedstawiciele SGGW w Warszawie, Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz Banku BNP Paribas, którzy mówili między innymi o organizacji sprzedaży produktów mleczarskich w nowoczesnych krótkich łańcuchach rynkowych, systemach utrzymania w kontekście dobrostanu krów mlecznych oraz o perspektywach eksportu mleka i jego przetworów do krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Po raz kolejny mieszkańcy regionu mogli się przekonać o wysokiej jakości i różnorodności oferty rodzimych mleczarni. Masła, sery, twarogi, jogurty, kefiry, mleczne napoje czy lody, prezentowane na pięknie zaaranżowanych stoiskach kusiły, żeby spróbować i zrobić zakupy. Na festiwalu swoimi produktami pochwaliły się mleczarnie z regionu łódzkiego. Kulinarnymi umiejętnościami popisywały się też gospodynie z Kół Gospodyń Wiejskich. W festiwalowym konkursie 10 najlepszych KGW otrzymało nagrody w postaci sprzętu AGD o wartości 1500 złotych.

Na zwiedzających czekały nie tylko degustacje czy strefa gastronomiczna, ale też animacje i olbrzymie dmuchańce dla najmłodszych oraz duża porcja wspólnej zabawy przy muzyce w wykonaniu Blichowiaków, After Party, Roksany Węgiel i zespołu Zakopower. Wieczorne koncerty zgromadziły tłumy publiczności.

Projekt został sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka, a jego organizatorem jest Stowarzyszenie Innowatorów Wsi. Partnerem festiwalu było województwo łódzkie oraz Urząd Miasta Sieradza.

Relacja zdjęciowa z Łódzkiego Festiwalu Mleka.