• Phone
    Telefon

    +48 605 480 560

  • E-mail
    Adres e-mail

    kontakt@innowatorzywsi.pl

Targi Agrofood 2019 w Erbil

Dodano: 05 paź 2019

W dniach od 30 września do 3 października odbyły się targi Agrofood (The 10th International Trade Exhibition for Agriculture, Food Processing and Packaging) w Erbil, największym mieście Kurdystanu stanowiącego autonomiczny region Iraku. Stowarzyszenie Innowatorów Wsi kontynuuje aktywną promocję polskiego mięsa drobiowego na rynku irackim i zorganizowało wyjazd 11 osobowej grupy złożonej głównie z producentów i przetwórców drobiu na targi w Erbil w ramach zadania sfinansowanego z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. Targi są największym tego typu wydarzeniem w całym Iraku i uczestniczyło w nich kilkudziesięciu wystawców z całego świata.

Obecnie, według danych Ministerstwa Rolnictwa i Zasobów Wodnych Kurdystanu, region importuje ponad 90% żywności, ale jednocześnie wytwarza i sprzedaje produkty rolne dla całego Iraku posiadając dobre gleby i warunki klimatyczne. Przy przewidywanym wzroście liczby ludności z 5,4 do 6 milionów ludzi zapotrzebowanie na produkty żywnościowe w Kurdystanie ma być jeszcze wyższe w nadchodzących latach. W latach 2006–2013 rząd zainwestował 677 mln USD i przewiduje się, że zainwestuje około 1,2 USD miliarda USD do 2020 r., aby nadążyć za popytem i osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe.

Oferta polskiego mięsa drobiowego spotkała się więc z dużym zainteresowaniem ze strony potencjalnych importerów, lokalnych firm logistycznych, władz regionu i zwykłych konsumentów licznie odwiedzających targi. Stoisko zorganizowane przez SIW miało wyróżniający się wystrój, położne było w dobrym miejscu i przyjęło licznych odwiedzających. Część z nich wypełniła ankiety pozwalające na przeprowadzenie badania zachowań konsumenckich związanych z zakupem, spożyciem i ogólną wiedzą na temat mięsa drobiowego.

W czasie targów polską delegację przyjęła Pani Begard Dlshad Shukralla Minister Rolnictwa i Zasobów Wodnych Kurdystanu. Dyrektor Generalny SIW Krzysztof Łuczak i pozostali uczestnicy delegacji przedstawili władzom Kurdystanu walory polskiego drobiu i możliwości eksportowe polskich producentów mięsa drobiowego. W kolejnym dniu przedstawiciele polskiej delegacji spotkali się także w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Zasobów Wodnych z przedstawicielami firm z branży przetwórstwa żywności, firm handlowych oraz logistycznych zainteresowanych polskim drobiem i importem polskich produktów żywnościowych. Delegacja polska miała także okazję odwiedzenia lokalnych producentów rolnych, w tym producentów drobiu w okolicy Erbil (firma K.H. Company). Kolejne targi Agrofood w Erbil odbędą się już za rok.